Anton Community Newspapers  •  132 East 2nd Street  •  Mineola, NY 11501  •  Phone: 516-747-8282  •  FAX: 516-742-5867
Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Election Results

(Unofficial Results)
* winner

U.S. President:
* Barack Obama (D)
Mitt Romney (R)

U.S. Senator:
* Kirsten Gillibrand (D,I,WF)
Wendy Long (R,C)
Colia Clark (GR)
Chris Edes (LBT)
John Mangelli (CS)

U.S. Congress CD2:
Vivianne Falcone (D,WF)
* Peter King (R,I,C,TR)

U.S. Congress CD3:
* Steve Israel (D,I,WF)
Stephen Labate (R,C,TR)
Michael McDermott (LBT)

U.S. Congress CD4:
* Carolyn McCarthy (D,I,WF)
Francis Becker (R,TR)
Frank Scataurro (C)

New York State Senate SD5:
David Wright (D)
* Carl Marcellino (R,I,C,TR)

New York State Senate SD6:
Ryan Cronin (D,WF)
* Kemp Hannon (R,I,C,TR)

New York State Senate SD7:
Daniel Ross (D,WF)
* Jack Martins (R,I,C,TR)

New York State Senate SD8:
Carol Gordon (D)
* Charles Fuschillo (R,I,C,TR)

New York State Senate SD9:
Thomas Feffer (D)
* Dean Skelos (R,I,C,TR)

New York State Assembly AD9:
Jay Cherlin (D)
* Joseph Saladino (R,I,C,TR)

New York State Assembly AD13:
* Charles Lavine (D,I,WF)
Louis Imbroto (R,C)
Jeffery Peress (GR)

New York State Assembly AD14:
John Brooks (D,WF)
* David McDonough (R,I,C,TR)

New York State Assembly AD15:
Mario Ferone (D)
* Michael Montesano (R,I,C,TR)

New York State Assembly AD16:
* Michele Schimel (D,I,WF)
Richard Stiek (R,C)

New York State Assembly AD17:
Kevin Brady (D,WF)
* Thomas McKevitt (R,I,C,TR)

New York State Assembly AD19:
Gary Port (D)
* Edward Ra (R,I,C,TR)

New York State Assembly AD22:
* Michaelle Solages (D)
Sean Wright (R,I,C)

Nassau County 12th Legislative District
Joanne Maglione (D)
* Michael Venditto (R,I,C)

County Court Judge
* Teresa Corrigan (D,I,W)
David P. Sullivan (R,I,C,TR)
Fran Ricigliano (R,I,C,TR)
* Helene Gugerty (D,W,G)
* Robert Spergel (D,W,G)
Martin J. Massell (R,C,TR)
District Court Judge – 1st District
* Susan T. Kluewer (D,W,G)
Anthony W. Paradiso (R,I,C,TR)

District Court Judge – 2nd District
C. William Gaylor (R,I,C,TR)
Howard Y. Taylor (R,I,C,TR)
* Andrea C. Phoenix (D,WF,G)
Robert E. Pipia (R,I,C,TR)
* Andrew M. Engel (D,WF,G)
* Valerie J. Alexander (D,WF,G)

District Court Judge – 3rd District
* Scott Fairgrieve (D,I,WF,G)
Harvey A. Strickon (R,C,TR)

District Court Judge – 4th District
* William J. O’Brien (R,I,C,TR)
Joseph H. Lorintz (D)
Kimberly L. Snow (D,W,G)
* Colin F. O’Donnell (R,I,C,TR)
* Douglas J. Lerose (R,I,C,TR)
Marc Laykind (D,WF,G)
Arshad Majid (WF)

City Court Judge – City of Glen Cove
* Richard J. McCord (R,I,C)
Timothy J. Tenke (D)

New York State Justice of the Supreme Court
* John J. Leo (D,WF,I)
* Leonard B. Austin (D,WF,I)
* Richard Ambro (D,WF,I)
* Leonard Steinman (D,WF,I)
* Sondra L. Pardes (D,WF,I)
Hope S. Zimmerman (D, WF)
James. M. Catterson (R,C)
Joy M. Watson (R,C)
Rudolph H. Cartier, Jr. (R,C)
Christopher G, Quinn (R,C)
Gary J. Weber (R,C)
* Peter B. Skelos (R,C,I)