Anton Community Newspapers  •  132 East 2nd Street  •  Mineola, NY 11501  •  Phone: 516-747-8282  •  FAX: 516-742-5867
Intended comprare kamagra senza ricetta company.
Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Mineola: A Year in Sports

The 2009 – 2010 athletic season brought great success and pride to the Mineola community.  A tremendous amount of credit is due to the athletes and coaches who dedicated themselves throughout the year.  This year our program captured five conference championships and one Division II County Championship in wrestling and a boys Class A Spring Track County Championship.

In the fall, the girls cross country and volleyball teams made it to conference titles.  In the winter and spring seasons it was the girls basketball and lacrosse teams and the baseball teams adding “’10” to the championship banners in the high school gymnasium.  In addition, the boy and girls soccer teams and boys and girls bowling teams also qualified for county playoffs.

The varsity girl’s basketball team was awarded the county sportsmanship award by the Nassau County Official Association. Many Mineola teams were named “New York State Scholar Athlete” teams. The criteria for this honor included a team average over 90.  The teams achieving this honor were golf, cross country track, football, girls volleyball, girls and boys basketball, girls and boys winter track, girls and boys spring track and girls lacrosse.

The following is a list of seasonal awards earned this year:


Fall

Girl’s Volleyball

Ashley O’Neill – All County

Christine Barry – Honorable Mention All County


Girls’ Soccer

Erica Antonison – All County

Kalie Medlock – All Class B

Megan Brady – All Conference

Samantha Stavish – All Conference

Samantha Basile – Senior Scholar Athlete


Boys Soccer

Denis Lazo Cruz – All County

Italo Amorim – Honorable Mention All County

Joe Dores – All Conference

Richie Forte – All Conference

Andre Gomes – All Conference

Christian Lird – All Conference


Football

Michael Escobar – All County

Joe Hill – All Conference

Michael Escobar – National Football Foundation Scholar Athlete

Arnold Gomez – Unsung Hero

Michael Escobar – Academic All Conference


Golf

Joe Calabro – All County

Tina Chang – All County


Cross Country

Nuno Tinoco – All Division

Fred Lang – All Division

Caitlin Breen – All Division

Erika DaCosta – All Division

Cindy Gabbay – All Division

Caitlin Breen – All Conference

Erika DaCosta – All Conference


Winter

Girls Bowling

Amanda Hassett – All County

Amanda Alves – All Conference

Stephanie Gross – All Conference

Heather Dolan – All League


Boys Bowling

Anthony Pucci – All State

John Watts – All County

Anthony Pucci – All County

Phil Wacker – All Conference


Boys Basketball

Jimmy Bulva – All County & Conference Player of the Year


Girls Basketball

Samantha Stavish – All County

Heather Gessner – All Conference

Kalie Medlock – All Conference

Krystie Kern – All Conference

Leandra Falotico – Senior Scholar Athlete


Wrestling

Dan Granados – County Champion

Arnold Gomez – County Champion

Michael Cardillo – All County

Tyler Cashin – All County

Michael Escobar – All County

Nick Fabiano – All County

Dan Granados – All County

Arnold Gomez – All County

Nick Grimaldi – All County

Joe Massaro – All County

Steve O’Connor – All County

Justin Sandler – All Couny

Chris Euell – All Conference

Matt Long – All Conference


Indoor Track and Field

Jobin Abraham – All County 4 x 200

Joe Dores – All County 4 x 200

Juan Lopez – All County 4 x 200

Marco Oliveira – All County 4 x 200, 55 M dash

Jobin Abraham – All Conference Long Jump, Pole Vault, Triple Jump

Joe Dores – All Conference Triple Jump

D’Andre Ellerbe – All Conference Shot Put

Renjith Maracheril – All Conference High Jump

Juan Lopez – All Conference 55 High Hurdles

Marco Oliveira – All Conference 55 M dash, 300 M

Nuno Tinoco – All Conference 1000 M, 1600 M

Erica Antonison – All Conference 4 x 200

Lacey Fater – All Conference 4 x 200

Emma Perez – All Conference 4 x 200

Jessica Shi – All Conference 4 x 200

Erika DaCosta – All Conference 1000M, 1500 M

Cindy Gabbay – All Conference 3000 M

Nikki Massaro – All Conference 1500 M Racewalk


Spring

Softball

Krystie Kern – All Conference

Christina Palmenteri – All Division

Danielle Beck – Senior Scholar Athlete


Boys Lacrosse

Nick Grimaldi – All County

Michael Escobar – All Conference

Billy Gerstner – All Conference

Bobby Port – Unsung Hero


Girls Lacrosse

Samantha Stavish – All County

Kerri Medlock – All County

Kalie Medlock – All County

Erica Antonison – Honorable Mention All County

Heather Dolan – All Conference

Lacey Fater – All Conference

Rachel Furuya – All Conference

Katie Dul – Unsung Hero

Kayla Vesely – Academic All American

Lacey Fater – Academic All American

Samantha Stavish – Academic All American


Baseball

Jimmy Bulva – All County

Nick Moran – All Conference

Craig Weber – All Conference

John Caputo – All League

Ryan Jenkins – All League


Spring Track

Derek Cole – All County, All Division

Marco Oliveira – All County, All Division

D’Andre Ellerbe – All County, All Division

Nuno Tinoco – All County

Nina Ribeiro – All Division

Caitlyn Breen – All Division

Erika DaCosta – All Division

Italo Amorim – All Division

Juan Lopez – All Division

Joe Dores – All Division


At the Varsity Award Banquet held on June 2 at the Jericho Terrace, the following awards were presented in front of a crowd of 375 people in honor of the student athletes’ success throughout the year.


“Old Reliable”

Caitlyn Breen and Nick Grimaldi


“Sportsmanship”

Michelle Morrison and Jobin Abraham


Athlete of the Year

Mike Escobar, Samantha Stavish and Arnold Gomez